مشاوره ازدواج (مشاوره پیش از ازدواج) چیست؟

ازدواج مهم‌ترین تصمیمی است که هر فرد در طول عمر زندگی خود می‌گیرد و این تصمیم رابطه‌ی مستقیمی با آینده‌ی فرد خواهد داشت. بنابراین برای گرفتن این تصمیم مهم، باید پیش از ازدواج به مشاوره ازدواج رفته و از یک مشاور ازدواج (که اغلب تحصیلات مرتبط با حوزه روانشناسی دارد) کمک بخواهید تا شما را در گرفتن درست‌ترین تصمیم راهنمایی نماید.

مشاوره ازدواج یا مشاوره پیش از ازدواج، یکی از انواع مشاوره است که به زوجین کمک می‌کند تا آمادگی لازم برای ازدواج را کسب کنند که این کار معمولاً توسط مشاوران ازدواج و مشاوران خانواده صورت می‌گیرد.

مشاوره پیش از ازدواج، استاندارد‌های لازم برای ازدواج دو نفر از جمله تطابق‌ها و تفاهمات و ویژگی‌های سنتی، فرهنگی، تحصیلی، اقتصادی، قومی و مذهبی ارائه می‌دهد. با مشاوره ازدواج می‌توانید از این موضوع که شما و شریک زندگی‌تان رابطه‌ای سالم و پایدار را با یکدیگر دارید، مطمئن شوید و به شما شانس بیشتری برای یک رابطه قدرتمند و راضی‌کننده داده می‌شود. مشاوره ازدواج در شناسایی و تشخیص ضعف‌هایی که ممکن است آینده ازدواج شما را دچار مشکل کند، کمک کننده خواهد بود.

مشاور ازدواج کیست؟

مشاوران ازدواج اغلب پیش از آنکه مشاور ازدواج باشند، مشاور خانواده هستند و با استفاده از تجربه و سواد علمی مرتبط با سایر حوزه‌های روانشناسی و همچنین تحقیقات مربوط به حوزه خانواده، به بررسی موانع و مشکلات مربوط به ازدواج و تشکیل خانواده از قبیل مشکلات دوران پیش از ازدواج و دوران نامزدی، اختلافات زناشویی و علل آن، شیوه تعامل و روابط زوجین و… می‌پردازد تا برای بهبود روابط زوجین و تصمیم‌گیری برای شروع ازدواجی سالم و شاد، راهکارهای عملی ارائه دهد.

مشاوره قبل از ازدواج به طور کلی مشاوره برای انتخاب مورد مناسب برای یک عمر زندگی است. در مشاوره قبل از ازدواج، مشاور ازدواج هیچوقت به طرفین نمی‌گوید که این کار را بکنید یا نکنید؛ بلکه وظیفه مشاور ازدواج آگاه کردن است. او می‌گوید که نتیجه چنین ازدواجی چه خواهد بود تا شما خودتان دست به انتخاب بزنید. مشاور ازدواج تلاش می‌کند دیدگاه‌ها و اهداف زوجین را در زندگی مورد بررسی قرار داده و طرف مقابل را با این دیدگاه‌ها و اهداف آشنا کند.

چرا به مشاوره ازدواج نیاز داریم؟

طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، زوجینی که مشاوره قبل از ازدواج را دریافت کرده‌اند 30 درصد بیشتر از سایر زوجین ازدواج موفق داشته‌اند. مشاوره ازدواج نقاط ضعف و مشکلات احتمالی در آینده زندگی مشترک‌تان را بررسی کرده و شما را نسبت به آن‌ها اگاه می‌کند. در واقع مشاوره ازدواج مانند یک شبیه ساز است. به این صورت که چالش‌های پیش رو را به شما نشان داده و راه برخورد و حل آن‌ها را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد.

برخی از زوجین با خود فکر می‌کنند که شاید مشاوره قبل ازدواج با تشخیص عدم سازگاری، آن‌ها را از ازدواج با یکدیگر منع کند و در نتیجه بدون دریافت مشاوره و حل چالش‌های پیش رو زندگی خود را شروع می‌کنند. اما این را بدانید که مشاوره یک مانع نیست؛ روانشناس به بررسی عمیق شخصیت و سازگاری شما می‌پردازد و اگر عدم سازگاری شما تشخیص داده شود، با شرکت در جلسات زوج درمانی و خانواده درمانی می‌توانید این موانع را به طور کامل برطرف کرده و خانواده موفق و سالم خود را از پایه شکل دهید.

مشاوره ازدواج به چه صورت انجام می‌شود؟

مشاوره ازدواج در مرکز مشاوره رویش سبز، به این صورت است طی چند جلسه، به صورت جداگانه یا زوجین با هم (بنا بر صلاحدید مشاور ازدواج) با مشاور ازدواج ملاقات می‌کنند. طی این جلسات، مشاور ازدواج با طرح سؤالات خاص به جمع آوری اطلاعات بیشتر درباره هر یک از طرفین می‌پردازد و به آنها کمک می‌کند تا به شناخت بهتری نسبت به خود و شخص مقابل دست یابند و همچنین روش‌های برخورد و رفتار مناسب در مواجهه با بحران‌های زندگی و تعارضات زناشویی را به آنها آموزش‌ها می‌دهد.

همچنین ممکن است طی این جلسات مشاوره ازدواج، انجام تست‌هایی که در تصمیم‌گیری برای ازدواج و شناخت افراد می‌توانند مؤثر واقع شوند، به زوج‌ها پیشنهاد شود. تست‌های ازدواج در انواع مختلفی وجود دارند مانند تست انگیزش، تست هارتمن یا تست تفاهم. تمامی این آزمون‌ها در مرکز مشاوره ازدواج رویش سبز زیر نظر روان‌سنج آموزش دیده انجام می‌گیرد.

مشاوران کلینیک رویش سبز در مشاوره پیش از ازدواج، توانایی سنجش و شناخت تفاوت‌های زیر‌ بنای شخصیت را دارد و نظر زوجین را نسبت به این تفاوت‌ها جلب می‌کند. موارد دیگری که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج کلینیک رویش سبز بررسی می‌شود؛ آرزوها، تمایلات، توقعات، خط قرمزها و رمز و رازهای طرفین است.