زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی نوعی از روان درمانی است که در آن زوج درمان، درمانگری‌ست که دارای تجربه بالینی است و به زوجینی که دچار تنش و مشکلاتی در زندگی خود هستند، با ارائه راهکارها و مداخلات درمانی کمک می‌کند که بینش بهتر و درست‌تری نسبت به زندگی مشترکشان داشته باشند.

در زوج درمانی مشکلاتی که در رابطه بین زوجین وجود دارد، جدای از مشکلات روانشناختی فردی هر یک از آنهاست؛ به این معنا که ممکن است هر یک از زوجین به تنهایی مشکل یا اختلال روان‌شناختی خاصی نداشته باشند اما در روابط با یکدیگر با مشکل مواجه شوند.

در زوج درمانی، زوج درمان (درمانگر) تلاش می‌کند که با کمک اطلاعاتی که از زوجین می‌گیرد، مشکلات را شناسایی کرده و به برطرف کردن آنها بپردازد. زوج درمانی از بروز مشکلات شدید و جدی‌تر جلوگیری می‌کند، اما باید توجه شود که اگر زوج درمان (درمانگر) مناسب انتخاب نشود، ممکن است حتی مشکل حادتر هم بشود.

چرا به زوج درمانی نیاز داریم؟

به طور قطعی، راهکارهایی که یک زوج درمانگر در زوج درمانی به زوجین می‌دهد، می‌تواند زندگی آنها را از نابودی به خوشبختی و سعادت بکشاند. امروزه به علت تفاوت‌های فرهنگی و مشکلات اقتصادی و اجتماعی جامعه امروزی، مشکلات زناشویی بسیار زیاد و حل کردن آنها سخت شده است.

کمک گرفتن از زوج درمانی علاوه بر تقویت روابط عاطفی شما، می‌تواند در تربیت فرزندانتان هم نقش بسزایی ایفاء کند. در ادامه، به چند مورد از مشکلاتی که عموماً توسط زوج درمانی ریشه‌یابی شده و حل می‌شوند، اشاره می‌کنیم:

 • دلایل طلاق و جدایی
 • دلایل خیانت و نحوه برخورد با آن
 • مشکل در کنترل خشم
 • مشکل در رابطه‌ی جنسی
 • مشکل مربوط به والدین زوجین
 • مشکل مربوط به ازدواج قبلی
 • مشکل مربوط به مسائل بهداشتی
 • ریشه‌یابی درگیری‌های مکرر

گاهی روابط میان زوجین به یک حمایتگر خارجی نیاز دارد که در رابطه بین آنها داوری کند و آنها را به راه درست هدایت کند که انتخاب یک مشاور خبره می‌تواند گزینه مناسبی باشد. روج درمانی از به وجود آمدن نارضایتی در زوجین جلوگیری می‌کند و زوجین یاد می‌گیرند که چگونه بدون درگیری مشکلاتشان را حل کنند.

زوج درمانی به چه صورت انجام می‌شود؟

زوج درمانی در مرکز مشاوره رویش سبز، به این صورت است که علاوه بر مشکلاتی که زوج‌ها به خاطر آن مراجعه کرده‌اند، زوایای دیگر زندگی مشترک آن‌ها نیز ارزیابی می‌شود. در این جلسات علاوه بر اینکه با زوج‌ها به طور هم‌زمان صحبت می‌شود، جلسات جداگانه‌ای نیز با هر کدام از طرفین برگزار شده و مشکلات زندگی از دیدگاه آن‌ها پرسیده می‌شود. در جلساتی که هر دو طرف حاضر هستند، رفتار و برخورد آن‌ها با یکدیگر بررسی می‌شود.

در بعضی از جلسات زوج درمانی تمرین‌های خانگی برای برقراری ارتباط به زوجین داده می‌شود. با تکرار این تمرین‌ها، علاوه بر اینکه مهارت‌های ارتباطی تقویت می‌شود، آگاهی آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

در جلسات ابتدایی زوج درمانی در کلینیک رویش سبز، زوج درمانگر به شما توضیح می‌دهد که زوج درمانی چیست و هدف از زوج درمانی دستیابی به چه مهارت‌هایی در زندگی مشترک است. زوج درمانگر به این نکته تاکید می‌کند هر یک از زوجین قرار است در روند زوج درمانی خودشان را تغییر دهید، نه شریک زندگی خود را.

در زوج درمانی به زوجین آموزش داده می‌شود که چگونه می‌توانند با مدیریت صحیح و هدایت درست، تعارضات به وجود آمده در رابطه را به عامل رشد و شکوفایی خود تبدیل کنند. در جلسات اول زوج درمانی، معمولاً در ابتدا سوالاتی در مورد تاریخچه روابط پرسیده می‌شود. شرایط فرهنگی خانواده‌ی زوجین و ارزش‌های مشترک بین زوجین مورد بررسی قرار می‌گیرد. در صورت لزوم ممکن است جلسات اول به مداخله زوج درمانگر در بحران به وجود آمده بپردازد و شرایط را برای مراحل بعدی درمان آماده کند.

در جلسات بعدی زوج درمانی، زوج درمانگر به شناسایی مشکلات موجود بین زوجین می‌پردازد تا بتواند موضوعات اصلی را تعیین کند و با توجه به محدودیت‌های موجود، اهداف درمانی زوجین را مشخص کند و برنامه ریزی مناسبی برای این کار داشته باشد.

زوج درمانگر کیست؟

زوج درمانگر می‌تواند یک مشاور خانواده و یا یک مشاور نیز باشد اما به طور کلی، یک درمانگر با تحصیلات روانشناسی و دارای تجربه بالینی است و در زوج درمانی اهداف درمانی زیر را دنبال می‌کند:

 • کاهش و حل و فصل اختلافات بین زوجین
  برقراری ارتباط موثر بین زوجین
 • ارائه راه‌های حل مشکلات
 • بررسی مشکلاتی که هر یک قبل از ازدواج داشته‌اند
 • و از همه مهم‌تر گرفتن تصمیمی که برای طرفین مناسب باشد.